^Powrót
logo
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Nasz Ojciec Edmund

                  images

Bł. Edmund na dziś

Z Muszyńskim stolarzem obliczyłem robotę do obu domków instytutowych. Podzieliłem się z nim moim obiadem, przy którym mnię zastał, bo nie pojmuję jak można w gościnności robić wyłączenia. Jeżeli jednych spraszamy na obiady, to tych, których Bóg nadarzy, przede wszystkim ugościć winniśmy.

 

Pracowite Aniołki

IMG 20181016 WA0015

Kwiatki Bożej Matki

Krówki Edmundówki

krowki

Edmundowe Promyczki

 

Różaniec do Nieba

  Maryjo Tobie ten Różaniec

    przyjmij go jako modlitwę

        naszych małych serc.

 

           ZOBACZ FILM -

      Nasz Różaniec do nieba.

Artykuły

Nasz patron

edmund bojanowski

Edmund Bojanowski urodził się 14 listopada 1814 r. Pochodził z Grabonoga z rodziny ziemiańskiej. Kiedy miał cztery lata, ciężko zachorował. Jego mama modliła się o zdrowie dla niego przez wstawiennictwo Matki Bożej. Edmund został cudownie uzdrowiony. W dowód wdzięczności za ocalenie życia synowi ofiarowała srebrne wotum przedstawiające Oko Opatrzności, które do dziś znajduje się w Sanktuarium na Świętej Górze w Gostyniu. Edmund bardzo kochał swoich rodziców. Oni to uczyli go miłości do Pana Boga i Ojczyzny. Po wstępnej katechizacji, uczestnicząc w życiu parafialnym, mając około 12 lat, zgodnie ze zwyczajem tamtych czasów Edmund przystąpił do I Komunii świętej. Wtedy to Edmund wraz z rodzicami przeniósł się z Grabonoga do Płaczkowa. Ze względu na słabe zdrowie nie uczęszczał do szkół publicznych, ale otrzymał podstawowe i średnie wykształcenie w domu. Znanymi wychowawcami Edmunda byli ks. Kazimierz Lerski oraz ks. Jan Jakub Siwicki. Młody Edmund wykazywał nadzwyczajny zmysł literacki i historyczny. Pogłębiał znajomość literatury i historii zarówno ojczystej jak i obcej. W czasie powstania listopadowego gorąco pragnął być u boku przyjaciół, którzy wyruszyli do walki. Jednak słabe zdrowie nie pozwoliło mu na to. Oddał za to na służbę Ojczyźnie swoje pióro i zdolności.

Studiował na Uniwersytecie we Wrocławiu i w Berlinie. Niespodziewanie pojawiła się poważna choroba płuc, tak że Edmund musiał przerwać studia. Wrócił w rodzinne strony i tam zaopiekował się sierotami – założył dla nich dom w Gostyniu. Zakładał czytelnie i biblioteki dla ludzi na wsi. Nie oszczędzał swoich sił ani oszczędności.
Opiekował się chorymi w czasie epidemii cholery. Pałając miłością do Chrystusa i bliźniego, poświęcał swoje siły, służąc dniem i nocą dotkniętym chorobą. Przynosił im leki, zachęcał do przyjmowania sakramentów, sprowadzał kapłanów do umierających i żarliwie modlił się w ich intencjach. Bardzo troszczył się o dzieci, zwłaszcza chore i osierocone, sam pisał dla nich opowiadania i piosenki. Dla tych dzieci, których rodzice byli zajęci pracą w polu, założył dom zwany ochronką. Troskę o dzieci powierzył młodym dziewczętom wiejskim. Następnie założył Zgromadzenie Służebniczek Maryi. Pragnął zostać księdzem, jednak słabe zdrowie nie pozwoliło mu na to. Mimo pogarszającego się stanu zdrowia nie zapominał o dzieciach, ubogich i chorych, wiele czasu spędzał na modlitwie.
Zmarł w Górce Duchownej 7 sierpnia 1871 r. w opinii świętości.

Modlitwa o uproszenie łaski za przyczyną błogosławionego Edmunda Bojanowskiego

Boże, Ojcze Niebieski, dawco i źródło wszelkiego dobra, proszę Cię za wstawiennictwem Błogosławionego Edmunda, który całym sercem Cię miłował, w Tobie bezgranicznie pokładał nadzieję i niczego w swym życiu Ci nie odmówił, o udzielenie mi łaski................
Ufając w pośrednictwo Niepokalanej Służebnicy Pańskiej, błagam, by Błogosławiony Twój Edmund, opiekun dzieci, ubogich i chorych, stał się dla Ludu Bożego świętym orędownikiem we wszystkich jego potrzebach. Amen.
Ojcze nasz..., Zdrowaś Maryjo..., Chwała Ojcu...

Dla dzieci

                logo2

                pedzle3

                chmurka1

Dla rodziców

                  DEON.pl   

                  goscniedzielnylogo  

                  ekai tonalne

                  biedronka

     

Nagraliśmy płytę !!!

   zdj

 

Katolickie Przedszkole Niepubliczne im. bł. Edmunda Bojanowskiego.
ul. Dąbrowa 8, 46-080 Chróścice
tel. 77 469 56 45